Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Τριάρα και άνετο «διπλό» η Ανόρθωση! (βίντεο)
Τριάρα και άνετο «διπλό» η Ανόρθωση! (βίντεο)

Με τριάρα και καλή εμφάνιση η Ανόρθωση απέδρασε με το διπλό από τη Λευκωσία.

Η «Κυρία» επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο και πήρε μία άνετη νίκη.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με γκολ των Καλτσά στο 9’, 56’ και Κβιλιτάια στο 21’ πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς που την ανέβασαν στους 36’.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και δέχθηκε ακόμη μία ήττα την 6η συνεχόμενη και έμεινε στους 24 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα.

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και στο 9’ άνοιξε το σκορ με σουτ του Καλτσά από πλάγια θέση να καταλήγει στα δίχτυα, φέρει μεγάλη ευθύνη ο κίπερ του Ολυμπιακού, καθώς δεν μπλόκαρε σωστά, με την μπάλα να πηγαίνει στο τέρμα του.

Στα πρώτα 20 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν και τους παίκτες της Ανόρθωσης να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι.

Στο 21’ ο Κβιλιτάια κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ψάλτη σε αυτόν και στο 23’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Κά, όμως κατέληξε άουτ.

Η Ανόρθωση έλεγξε το παιχνίδι και έκανε καλή διαχείριση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0.

Στο δεύτερο μέρος με το ξεκίνημα ο Κβιλιτάια στο 47’ έχασε μεγάλη φάση, καθώς απέναντι από τον Καράδαη έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Ανόρθωση και πάλι έλεγχε τον αγώνα και στο 56’ κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Καλτσά να βάζει το δεύτερο του γκολ, μετά από ασίστ του Μίχα.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός στο 63’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Κα στην πρώτη στιγμή και τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Κορέια έσωσε στην γραμμή το σουτ του Μάντζη.

Μετά το τρίτο γκολ που πέτυχε η Ανόρθωση ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο και στο τέλος η Ανόρθωση έκανε καλή διαχείριση του υπέρ της σκορ και έφυγε με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς από τη Λευκωσία.

Ολυμπιακός: Καράδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς (46′ Σάλι), Κα, Σαντάνα (76′ Χάνι), Ζαχαρίου (62′ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νανίσιο, Φαν Κέσελ (46′ Μάντζης)

-Στον πάγκο Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης, Γαρουφαλιάς, Κοστόφ, Κυριάκου

Ανόρθωση: Λόρια, Ρισβάνης (67′ Κορρέα), Βργκοτς, Αμπαρτζουμιάν (59′ Γκαλίτσιος), Κορέια, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Μίχα (76′ Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (76′ Μανιάς)