Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Σπουδαία ΑΕΚ! Έκανε break μέσα στον Στρόβολο με σούπερ ανατροπή
Σπουδαία ΑΕΚ! Έκανε break μέσα στον Στρόβολο με σούπερ ανατροπή

Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε το break κόντρα στον Κεραυνό στο «Κώστα Παπαέλληνας» με νίκη 84-83 κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της ΟΠΑΠ Basket League, παίρνοντας προβάδισμα για κατάκτηση του τίτλου, που κρίνεται στις τρεις νίκες. Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (10/05, 19:30) στο «Κίτιον».

Koρυφαίοι για τους νικητές οι Quindarious De Avundre Brown με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και Taveion Marquice Hollingsworth με 23 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

O Kεραυνός έκανε ξεκίνημα στον αγώνα με σερί επτά πόντων που ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Thomas (7-0), με την Πετρολίνα ΑΕΚ να μπαίνει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 7′ με το καλάθι του Gresham (13-14). H ομάδα του Στροβόλου επανάκτησε το προβάδισμα με λέι απ του Krubally (15-14), ενώ με το δίποντο του ίδιου μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε προβάδισμα τριών πόντων (21-18). Ακολούθησε τρίποντο του Σιζόπουλου που έφερε την ισοφάρισε 21-21.

Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με έξι πόντους (26-32) με το καλάθι του Brown, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 17′ σε 34-34 με τις δυο βολές από τον Τίγκα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με δίποντο από τον Mishula (44-40), βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 44-40.

Το συγκρότημα του Στροβόλου στο 26′ μετά από σερί τεσσάρων πόντων από τον Τίγκα (τρίποντο και μία βολή) άνοιξε τις αποστάσεις στους οκτώ πόντους (58-50), μία διαφορά που υπήρχε και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με το λέι απ από τον Πασιαλή (72-64).

O Kεραυνός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με το λέι απ του Krubally (81-71) με 3,5 λεπτά να απομένουν για το τέλος, ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το φινάλε με τις βολές του Mishula ήταν μπροστά με εννέα πόντους (83-74). Το υπόλοιπο μέρος του αγώνα ανήκε στην Πετρολίνα ΑΕΚ που έκανε σερί δέκα πόντων και με το λέι απ του Brown δευτερόλεπτα πριν από το τέλος πήρε κεφάλι στο σκορ (83-84) και συνάμα το ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 44-40, 72-64, 83-84

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης)

Burns 8, Στυλιανού 5, Τίγκας 9 (1), Thomas 13, Krubally 29 (2), Mishula 11, Πασιαλής 6, Μιχαήλ 2

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Ηοllingsworth 23 (1), Brown 25, Hunt 11, Κορωνίδης, Μαντοβάνης 4, Σιζόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος, Παντελή 10 (1), Gresham 6

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

** Δείτε στο CBF TV την δράση από την ΟΠΑΠ Basket League, την ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ Κατηγορίας και τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΚ με μόνο €5.83 τον μήνα **