Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Το μπλακ άουτ, η διαχείριση του Τιμούρ και η τριάδα αγώνων… φωτιά
Το μπλακ άουτ, η διαχείριση του Τιμούρ και η τριάδα αγώνων… φωτιά

Καλά τα 3 και βάλε εκατομμύρια που θα βάλει στα ταμεία της η Ανόρθωση από την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Τι γίνεται όμως μετά την πρόκριση; Που χάθηκε εκείνη η δίψα; Εκείνο το πάθος; Εκείνη η αποφασιστικότητα των παικτών;

Μετά την πρόκριση ήρθε η προσγείωση με την ήττα από τη Δόξα εκτός έδρας με 2-0 σε ένα κακό ματς για την ομάδα του Κετσπάγια, ακολούθησε η ήττα από την ανώτερη Παρτιζάν στο ΓΣΠ στην πρεμιέρα των ομίλων, η νίκη με την ψυχή στο στόμα απέναντι στον Εθνικό με την Ανόρθωση να παίρνει τους βαθμούς μετά από ένα τραγικό δεύτερο μέρος και κυρίως εξαιτίας της αστοχίας του Εθνικού και ψες η ήττα με 3-2 από τον Άρη στη Λεμεσό. Μία ακόμη εκτός έδρας κακή εικόνα της Ανόρθωσης.

Μία Ανόρθωση που στο πρώτο μέρος δεν παρουσιάστηκε. Δέχθηκε τρία γκολ σε 7 λεπτά από ένα παίκτη (Στεπίνσκι) που έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και η άμυνα απλά παρακολουθούσε. Ο Κετσπάγια είδε την ομάδα του στο 19΄ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-0 και άντε μετά να το γυρίσεις. Η «Κυρία» το πάλεψε, μείωσε σε 3-1, σε 3-2 και εκεί που πήγε για το 3-3 ο Βάνα Άλβες δεν το επέτρεψε.

Εδώ που τα λέμε δίκαια κέρδισε ο Άρης. Η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή συστήματος στο δεύτερο μέρος βοήθησε την Ανόρθωση για ένα 20λεπτο όπου έπαιξε πολύ καλά αλλά στη συνέχεια και πάλι κυμάνθηκε στην μετριότητα. Ο Κετσπάγια είπε ότι κάποιοι έμειναν στην πρόκριση στους ομίλους και έχει απόλυτο δίκιο. Ποιος όμως πρέπει να τους ξυπνήσει και να τους… γυρίσει τα μυαλά;

Ίσως και ο ίδιος να έπρεπε να διαχειριστεί καλύτερα το ρόστερ του στα τελευταία παιχνίδια. Να δώσει πιο νωρίς κάποιες ευκαιρίες σε κάποιους ποδοσφαιριστές, να δοκιμάσει νωρίτερα την τριάδα μετά τον τραυματισμό του Αμπαρτζουμιάν και κάποιες άλλες λεπτομέρειες που πάντοτε ερχόμαστε εκ τους αποτελέσματος να κρίνουμε.

Το σημαντικό απ’ εδώ και πέρα είναι η Ανόρθωση να βγάλει αντίδραση. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο. Έχει τον αγώνα της Πέμπτης με την Γάνδη εκτός έδρας και ακολουθεί το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» πριν τη νέα διακοπή και στη συνέχεια αυτό με την ΑΕΛ. Μία σειρά αγώνων που ίσως κρίνει πολλά από πολύ νωρίς…