Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Το πάλεψε η ΑΕΚ, κοιμήθηκε ένα πεντάλεπτο και έχασε! (βίντεο)
Το πάλεψε η ΑΕΚ, κοιμήθηκε ένα πεντάλεπτο και έχασε! (βίντεο)

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα στο Τσίρειο στάδιο επί της ΑΕΚ με 3-1.

Στο ντεμπούτο του ο Παναγιώτης Γιάννου παρέταξε καλά την ΑΕΚ, η οποία έκανε καλό πρώτο μέρος, μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως ο ισοφάρισε γρήγορα στο ξεκίνημα του Β’ μέρους.

Όμως μετά το 59’ έχασε το παιχνίδι , καθώς μέσα σε πέντε λεπτά δέχθηκε δύο γκολ και έχασε το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας θέλησε να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ και να επιβάλει το δικό του ρυθμό.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ακοράν στο 23’ με τον Γκεριέρ να σώζει στην γραμμή.

Η ομάδα του Γιάννου συνέχισε να πιέζει, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει.

Στο 42’ ο Νταμπό μετά από σουτ έβαλε την κόντρα και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με το καλημέρα έκανε το 1-1.

Στο 47’ ο Ακοράν με ωραίο βολέ έφερε την ισοφάριση.

Στο 49’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 με τον Ναούμ να βρίσκει το δοκάρι απέναντι στον Γιοβάνοβιτς.

Από εκεί και πέρα ανέβηκε ο Απόλλωνας και δημιούργησε και αυτός ευκαιρίες για το γκολ.

Στο 59’ η ομάδα του Πετράκη κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ, με τον Φιλιώτη να κάνει το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 64’ ο Μπίσεσβαρ από κοντά έκανε το 3-1.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, βρήκε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι και έτσι το παιχνίδι τέλειωσε 3-1,  με τον Απόλλωνα να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Γκεριέρ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Χάμπος (Μάρκοβιτς 70′), Ντένιτς, Ματέι, Φιλιώτης, Ντιγκινί (Μπίσεσβαρ 40′), Νταμπό (Μπένσοπ 70′)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κατελάρης, Μαλεκκίδης, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Φώτη, Ψύχας, Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ

ΑΕΚ: Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (Σπόλιαριτς 68′), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (Καλαϊντζής 82′), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναούμ (Φλοριάν 68′)

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς, Σούντερντεν, Αναστασίου, Φλοριάν, Ναράνχο, Ανδρέου, Καλαιτζής, Σαββίδης.

Κίτρινες: Χάμπος, Ματέι/

Διαιτητής: Gianpaolo Calvarese
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος