Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Τα έχανε η Ανόρθωση, φάση και γκολ ο Ολυμπιακός!
Τα έχανε η Ανόρθωση, φάση και γκολ ο Ολυμπιακός!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός εντός έδρας επί της Ανόρθωσης με 2-0.

Η ομάδα του Κετσπάγια έχασε αρκετές ευκαιρίες και μάλιστα κλασικές, όμως δεν τα κατάφερνε να σκοράρει.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός έφτιαξε ουσιαστικά δύο ευκαιρίες και πέτυχε δύο γκολ με τον Κα στο 8′ και Σαρφό στο 90+1.

Η ομάδα που είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες ήταν η Ανόρθωση, όμως στο ποδόσφαιρο αυτό που μετρά είναι το ποιος βάζει την μπάλα στο πλεχτό και αυτό το έκανε ο Ολυμπιακός, έτσι πήρε αυτός τους τρεις βαθμούς.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 37 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 53 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση με το ξεκίνημα στα πρώτα πέντε λεπτά είχε την κατοχή.

Στο 5’ η «Κυρία» έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Αμοαρτζουμιάν από πλάγια να γυρίζει στον Κορέια, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά την τεράστια ευκαιρία της Ανόρθωσης, ο Ολυμπιακός έκανε την ζημιά.

Στο 8’ μετά από μία μεγάλη μπαλιά από την άμυνα, ο Κα έφυγε μόνος και απέναντι στον Λόρια, με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του κίπερ της Ανόρθωσης για το 1-0.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση άσκησε πίεση για να ισοφαρίσει, έχοντας την κατοχή υπέρ της.

Όμως στο 29’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κα να κάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Λόρια.

Στο 30’ ο Κετσπάγια προχώρησε σε αλλαγή, καθώς απέσυρε τον Μπουσουλάντζις και στη θέση του έβαλε τον Μίχα.

Στο 38’ η Ανόρθωση έχασε ευκαιρία με τον Κβιλιτάια από κοντά με κεφαλιά να βρίσκει τον Μιχαήλ.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε για να ισοφαρίσει και να γυρίσει το παιχνίδι.

Η ομάδα του Κετσπάγια άσκησε πίεση και έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Στο 64’ αρχικά ο Κβιλιτάια από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 66’ ο Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή πήγε να γυρίσει στον Καλτσά, όμως έκοψε σωτήρια ο Ψάλτης σε κόρνερ.

Στο 71’ ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 75’ η Ανόρθωση βρήκε διπλή ευκαιρία με τον Οκριασβίλι από κοντά να κάνει την κεφαλιά, να αποκρούει ο Μιχαήλ και ξανά από κοντά ο Γεωργιανός βρήκε το δοκάρι.

Η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά πίεσε αρκετέ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως στο 90+1 δέχτηκε και το δεύτερο γκολ.

Μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Σαρφό βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και με ωραίο πλασέ έκανε το τελικό 2-0, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι η Ανόρθωση έφυγε με άδεια χέρια από τη Λευκωσία.

Ολυμπιακός Μιχαήλ, Ψάλτης (Μανρίκε 77′), Γαρουφαλιάς, Γκουστάβο, Κα (Κωνσταντινίδης 55′), Σαντάνα (Σαρφό 67′), Αντρέου (Νάνι 55′), Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Χάνι (Ευτυχίδης 77′)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κωνσταντινίδης, Μάντζης, Μανρίκε, Ανδρέου, Ευτυχίδης, Σαρφό, Σοάρες, Χαραλάμπους

Ανόρθωση Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (Μαργκάσα 55′), Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (Ελουντού 69′), Μπουσουλάζιτς (Μίχα 30′), Κβιλιτάια, Ρισβάνης, Χουσμπάουερ (Χριστοφή 71′)

Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μανιάς, Μίχα, Βργκοτς, Μαργκάσα, Κορέα, Χριστοφή, Ελουντού.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Καλογήρου Μάριος