Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ «Πλήγωσε» ο Ρουσιάς την ΕΝΠ, ήρωας ο Καϊκέ! (βίντεο)
«Πλήγωσε» ο Ρουσιάς την ΕΝΠ, ήρωας ο Καϊκέ! (βίντεο)

Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου» ανάμεσα σε ΕΝΠ και Ερμή, με τον Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς να κάνει νίκη στο ντεμπούτο του.

Ο Ερμής επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ, με γκολ του Ρουσιά στο 75’, όμως ο μεγάλος ήρωας της αναμέτρησης ήταν ο Καϊκέ, ο οποίος έπιασε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και πήρε το αίμα του πίσω μετά από το λάθος που έκανε με τη Νέα Σαλαμίνα.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτιάξουν φάσεις για γκολ.

Την πρώτη ευκαιρία τη βρήκε ο Ερμής με τον Ρουσιά μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ και τον Γκατσέφσκι να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νότα τους.

Στο 36’ ο Φόλπρεχτ αποχώρησε ως τραυματίας και τη θέση την πήρε ο Σιντιμπέ.

Στο 40’ η ΕΝΠ έχασεμεγάλη ευκαιρία με τον Λουσέρο και με τον Καϊκέ να βγάζει την μπάλα με τα ακροδάκτυλα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ερμής μπήκε καλύτερα, όμως στα πρώτα 25 σχεδόν λεπτά δεν δημιουργήθηκε μεγάλη φάση.

Στο 70’ ο Ερμής έχασε διπλή ευκαιρία με Κύπρου και Ρουσιά, όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η ΕΝΠ μετά απάντησε με Λουσέρο και Ουντόζι.

Όμως στο 75’ ο Ερμής κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από σέντρα του Βάλπορτ ο Ρουσιάς από κοντά έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Στην συνέχεια η ΕΝΠ πίεσε για την ισοφάριση, ενώ είχε και μείνει με δέκα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Πανός, καθώς ο Φερέρ έκανε τις τρεις διακοπές που μπορεί για να κάνει αλλαγή.

Στο τελευταίο λεπτό κέρδισε πέναλτι η ΕΝΠ μέσω του VAR.

Στο 90+5 ο Ντένινγκ εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Καϊκέ μάντεψε την γωνιά και το απέκρουσε. Έτσι έγινε ο ήρωας της αναμέτρησης για τον Ερμή, καθώς χάρισε στην ομάδα του πολύτιμη νίκη.

Έτσι ο Ερμής ανέβηκε στους 28 βαθμούς και η ΕΝΠ έμεινε στους 27.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (79′ Ίρεπ), Μπάλαζιτς, Κυριάκου (79′ Μαρκόφσκι), Πανός, Μπάρνι, Φελίπε, Θεοδώρου (71′ Ουντόζι), Γκαντό, Ενγκό (60′ Ντένινγκ)

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Κοτσώνης, Ίρεπ, Ουντόζι, Ντένινγκ, Μπελόνε, Κοσμάς, Μαρκόφσκι

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Μέιρα, Ρουσιάς (84′ Παπαθανασίου), Ντίας, Σάντο, Κοβάσεβιτς (55′ Κύπρου), Βάλπορτ, Γκάταριτς (84′ Καραγκούνης), Χολτ, Φόλπρεχτ (38′ Σιντιμπέ)

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Παπαθανασίου, Καϊσερλίδης, Ζαβός, Γαβριήλ, Κύπρου, Αντωνίου, Σιντιμπέ

Κίτρινες: Φελίπε, Ντένινγκ / Ρουσιάς, Σιντιμπέ

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας