Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Στοπ στην κατηφόρα από «Τρίσκο» και πρώτη νίκη στο 2021! (βίντεο)
Στοπ στην κατηφόρα από «Τρίσκο» και πρώτη νίκη στο 2021! (βίντεο)

Μετά από πέντε ανεπιτυχείς αποτελέσματα η ΑΕΚ σταμάτησε την κατηφόρα, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη μέσα στο 2021.

Η ομάδα του Αυγουστή νίκησε με 3-1 τον Ερμή μετά από ανατροπή.

Η ομάδα του Σατσιά προηγήθηκε στο 19’ με τον Βάλπορτ, όμως ο Τρισκόφσκι με τρία γκολ του στο 23’, 29’ και στο 45’ με πέναλτι χάρισε μία σημαντική νίκη στην ΑΕΚ.

Στους 34 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 20 ο Ερμής.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ στα πρώτα πέντε λεπτά μπήκε αρκετά καλά και απείλησε με σουτ του Τάντι στο 2’ με τον Καϊκέ  να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ και στην αμέσως επόμενη φάση το σουτ του Σπόλιαριτς κάπου κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

Ο Ερμής μετά τα 15΄ λεπτά ανέβηκε και κατάφερε να ξεφύγει από την πίεση της ΑΕΚ.

Στο 19’ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Βάλπορτ μόνος στην περιοχή έκανε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο γκολ του Ερμή.

Στο 23’ ο Σπόλιαριτς πέρασε μία πολύ ωραία πάσα με τον Τρισκόφσκι να κάνει το 1-1.

Έξι λεπτά αμέσως μετά η ΑΕΚ ανεβασμένη μετά την ισοφάριση έφτασε στην ολική ανατροπή.

Στο 29’ ο Χέιτλι πέρασε ωραία πάσα στον Νάντο αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή απέναντι στον Καϊκέ έδωσε έτοιμο γκολ στον Τρισκόφσκι για το 2-1.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει.

Στο 37’ ο Μέιρα με ωραία ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ, ο Μολ άγγιξε την μπάλα και αυτή χτύπησε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ μετά έλεγξε καλά το υπέρ της σκορ και σε μία αντεπίθεση στο 44’ ο Ναράνχο ανατράπηκε από τον Καϊκέ, με τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για να κάνει το 31 στο 45’, αποτέλεσμα το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Ερμής μπήκε μέσα στο γήπεδο για να μειώσει στο σκορ και να κυνηγήσει κάτι από το παιχνίδι.

Έχασε κάποιες ευκαιρίες με Κοβάσεβιτς, Βάλπορτ με τον πρώτο από καλή θέση να κάνει την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα έξω, το ίδιο έκανε και με σουτ ο Ολλανδός επιθετικός.

Η ΑΕΚ έκανε καλή διαχείριση του υπέρ της σκορ, έκλεισε τους διαδρόμους της και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις για ένα 4ο γκολ.

Ο Ερμής προσπάθησε να μειώσει, όμως η καλή αμυντική τακτική του Σωφρόνη Αυγουστή, με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά και να μην αφήνει την αντίπαλη ομάδα να απειλήσει βοήθησε τους γηπεδούχους να κρατήσουν το υπέρ τους 3-1.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε μία σημαντική νίκη, την πρώτη της στο 2021 και μετά από πέντε παιχνίδια.

ΑΕΚ Μολ, Θάντι (Λαφράνς 82′), Τρουγιόλς (Ναούμ 82′), Σπόλιαριτς (Σπιρόφσκι 66′), Τρισκόφσκι, Νάντο (Ακοράν 66′), Χεϊτλι, Σούτερντεν, Μίκελ, Ναράνχο, Μοϊσόφ

Στον πάγκο: Τέουγκενς, Αντωνιάδης, Λαφράνς, Μακρής, Κωνσταντίνου, Ναούμ, Ιωάννου, Ακοράν, Σπιρόφσκι

Ερμής Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (Ρουσιάς 55′), Ντίας (Κονέ 55′), Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Βαλπόρτ (Κύπρου 72′), Χολτ, Κυριακίδης (Καραγκούνης 72′), Σιντιμπέ.

Στον πάγκο: Φινιρίδης, Καραγκούνης, Ρουσιάς, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Γεωργίου, Παντελή, Κονέ

Κίτρινες: Τρουγιόλς, Σούτερντεν/Δημητρίου, Καϊκέ, Φόλπρεχτ

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Δημητρίου Βασίλης