Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Δύο γκολ σε ένα λεπτό και «μοιρασιά» στο ΓΣΠ! (βίντεο)
Δύο γκολ σε ένα λεπτό και «μοιρασιά» στο ΓΣΠ! (βίντεο)

Μέσα σε διάστημα ενός λεπτού μπήκαν δύο γκολ στο ΓΣΠ και ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ «μοιράστηκαν» από ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες στον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Τρισκόφσκι στο 59’, όμως ένα λεπτό μετά ο Κλωναρίδης ισοφάρισε σε 1-1 για το ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έμεινε με δέκα παίκτες από το 32’ λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι, με την ομάδα του Αυγουστή να είναι καλύτερη με το υπέρ της αριθμητικό πλεονέκτημα και μετά την ισοφάριση έψαξε για το δεύτερο γκολ, πιέζοντας τον αντίπαλο, όμως το ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε καλά και κράτησε τον ένα βαθμό.

Στους 30 βαθμούς η ΑΕΚ και στους 20 το ΑΠΟΕΛ.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος, στα πρώτα 20 λεπτά δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση στον αγώνα με το ΑΠΟΕΛ να κρατά περισσότερο μπάλα και να ψάχνει διαδρόμους για να απειλήσει, όμως η ΑΕΚ αμύνθηκε πάρα πολύ καλά.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να ανέβει και αυτή και να κερδίσει μέτρα μέσα στο γήπεδο, ισορροπώντας το παιχνίδι.

Στο 32’ μετά από φάουλ του Ντε Βινσέντι, ο ίδιος πήγε να κλοτσήσει μετά την μπάλα, όμως βρήκε επικίνδυνα το παίκτη της ΑΕΚ και στον έλεγχο από το VAR ο Νεοκλέους τον τιμώρησε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά την αποβολή η ΑΕΚ κέρδισε περισσότερα μέτρα μέσα στο γήπεδο και έψαξε για το γκολ.

Στο 42 η ομάδα του Αυγουστή έχασε μεγάλη ευκαιρία, μετά από μπαλιά του Ιωάννου από αριστερά, ο Φερνάντεθ στο δεύτερο δοκάρι από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και κρατούσε μπάλα, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Στο 59’ μετά από μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Όμως καλά-καλά δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν οι φιλοξενούμενοι, το ΑΠΟΕΛ ένα λεπτό μετά στο 60′, με τον Κλωναρίδη μέσα στην περιοχή έκανε το 1-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ είχε την κατοχή και έψαχνε για το γκολ, ενώ το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να διαχειριστεί το 1-1 και να χτυπήσει στην κόντρα για το δεύτερο τέρμα.

Η ΑΕΚ άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά και έψαχνε ανοικτούς διαδρόμους, όμως το ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε πάρα πολύ καλά και έβρισκε λύσεις στις απειλές της ΑΕΚ.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1 και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης (41′ Ενσούε), Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ανουάρ (83′ Λούντεμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (71′ Σατσιάς), Κλωναρίδης (83′ Ντονγκαλά), Σαχάρ (71′ Μερκής)

-Στον πάγκο Σίλβα, Σάντος, Γαβριήλ, Νούχιου

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Θάντι (71′ Νάντο), Αντωνιάδης, Τρουγιόλς (83′ Ναράνχο), Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Φλοριάν, Μακρής (46′ Τρισκόφσκι)