Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Νίκη διά αέρος και… Ντιακιτέ
Νίκη διά αέρος και… Ντιακιτέ

Με τον Ντιακιτέ να σκοράρει σε ένα ακόμη παιχνίδι ένα σημαντικό γκολ και να λύνει το γόρδιο δεσμό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε και τη μαχητική Δόξα (2-0) και συνεχίζει απτόητη της πορεία της.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν ήταν και το καλύτερο με τη Δόξα να κρατά μπάλα σε κάποιες περιπτώσεις και να γίνεται επικίνδυνη δημιουργώντας προϋποθέσεις . Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σισκόφσκι στο 47΄ άφησε τη Δόξα με παίκτη λιγότερο μας και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε εκεί την απόδοση της. Ο Ντιακιτέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 68΄ και ο Ντορεγκαράι με πέναλτι στο 78΄ «κλείδωσε» την νίκη και το τρίποντο.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μπεχαράνο, Καρλίτος (57′ Μιγκελίτο), Κονέ, Παπαγεωργίου (45′ Ντουρμισάι), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ.

Δόξα Κατωκοπιάς: Σισκόφσκι, Τρούγιτς, Ναμπί, Κλεόφιλο, Αντωνιάδης, Μούσα, Κυριάκου Χ., Πούριτς, Ασάντε (50′ Αντωνιάδης), Ντζιέντζιε,