Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup
Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup

Πρεμιέρα για την Πετρολίνα ΑΕΚ στους ομίλους του FIBA Europe Cup, με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει την Γερμανική Rostock Seawolves στο Κίτιον και να παίρνει την πολύ σπουδαία νίκη με 78-76.

Αρκετά παραγωγικές επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλαζει αρκετες φορες χερια. Η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 και στο δεύτερο προηγήθηκε με 1 πόντο. Η ομάδα μας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Γερμανοί κατάφεραν να βρουν τις λύσεις και να προηγηθούν με 4 πόντους. Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, με την ομάδα μας να το παλεύει μεχρι το τελος και να το πιο σημαντικό να το πιστεύει, καταφέρνοντας στο φινάλε με… περίσσια ψυχραιμία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Hollingwsorth με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, τον ακολούθησε με 19 πόντους ο Brown.

Στην συνέχεια των υποχρεώσεων της στον 3ο όμιλο η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την Jonava CBet στην Λιθουανία (Τετάρτη 25/10).

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 46-45, 61-65, 78-76

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Griffin 2, Hollingwsorth 25 (2), Jones 15, Συμιτζής 5 (1), Brown 19 (2), Σιζόπουλος 11 (3), Λοϊζίδης, Μαντοβάνης 1.

Rostock Seawolves (Christian Wilhelm Held): Nelson 10 (2), Carter 7 (1), Aidenojie, Goodwin 10, Smith 9 (1), Lockett 17 (1), Amaize 9 (1), Theis 3 (1), Bradley 11 (2), Drews.