Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ Άλλα τρία χρυσά έδωσε στην Κύπρο η κολύμβηση στους ΑΜΚΕ
Άλλα τρία χρυσά έδωσε στην Κύπρο η κολύμβηση στους ΑΜΚΕ

Με απολογισμό, 3 χρυσά, 2 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο, ολοκληρώθηκε χθες 2η ημέρα στην κολύμβηση στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται στη Μάλτα.

Σύμφωνα με τον απεσταλμένο της ΕΑΚ, Πολύβιο Αλεξάνδρου και την απεσταλμένη του ΚΥΠΕ, Δήμητρα Νικολάου, στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μαρία Εροκίνα στο 200μ. Πρόσθιο με χρόνο 2.30.62.

Δύο χρυσά είχαμε και στα 100μ. Πεταλούδα Ανδρών και Γυναικών αντίστοιχα.

Στους Άνδρες, ο Μαρίνος Λουκά πέτυχε χρόνο 54.97 και πήρε τη πρώτη θέση, ενώ στις Γυναίκες η Άννα Χατζηλοϊζου με χρόνο 1.02.97, ανέβηκε επίσης στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στην ίδια κούρσα η Αγάθη Μανώλη ήταν έκτη με χρόνο 1.04.75.

Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος Ιακωβίδης στα 100μ. Ύπτιο, με χρόνο 56.48. Στο ίδιο αγώνισμα η Μαρία Παναρέτου ήταν 7η, με χρόνο 1.08.43.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η ομάδα Ανδρών στη σκυταλοδρομία 4Χ200 Ελεύθερο, με τους Μαρίνο Λουκά, Σταύρο Τζιρτζιπή, Χρίστο Μανώλη και Νικόλα Αντωνίου, με χρόνο 7.40.89. Στο ίδιο αγώνισμα οι γυναικεία ομάδα τερμάτισε στη 4η θέση.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Πανάρετος στα 200μ. Πρόσθιο με χρόνο 2.18.50.

Στα 400μ. Ελεύθερο ο Σταύρος Τζιρτζίπης τερμάτισε στη 5η θέση με χρόνο 4.04.00, ενώ ο Χρίστος Μανώλη ήταν 6ος με 4.04.14.

Τένις

——

Η Κύπρος προκρίθηκε στο Διπλό Ανδρών στο τένις, στο πλαίσιο των 19ων ΑΜΚΕ, που διεξάγονται στην Μάλτα.

Το δίδυμο  Κωνσταντίνου και Νέο νίκησαν  τους Μπαλτούτσι και Ντε Ραόσι με 2-1 σετ.

Θα αντιμετωπίζουν στον σημερινό  ημιτελικό τους Αζιάκ και Γκενοβέζ από τη Μάλτα.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ 3Χ3

——-

Συνεχίζεται αύριο  η δράση στο 3Χ3 με την Εθνική Ανδρών να αντιμετωπίζει το Λουξεμβούργο και ακολούθως ανάλογα με τη σειρά κατάταξης θα βγει και ο αντίπαλος στο σταύρωμα που θα προκύψει (1Χ4, 2Χ3) για τα μετάλλια.

Το κυπριακό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στη σημερινή ημέρα είχε απολογισμό 2 νίκες επί Ανδόρας (21-15) και Μονακό (22-12), ενώ ηττήθηκε από τη Μάλτα (21-18).

Στις γυναίκες η Εθνική Κύπρου νίκησε τη Μάλτα 15-14 και έχασε από Ανδόρα (14-12) και από το Λουξεμβούργο (21-5).

Αύριο θα ξεκαθαρίσει η τελική κατάταξη.

ΡΑΓΜΠΙ 7s

———

Μία νίκη επί του Σαν Μαρίνο με 12-10 και δύο ήττες από Μονακό (31-12) και Μάλτα (38-0), ήταν ο σημερινός απολογισμός της ομάδα Ράγκμπι 7s.

Αύριο θα διεξαχθούν οι αγώνες Ανδόρα-Κύπρος (10:44) και Κύπρος-Λουξεμβούργο (13:00).

Επιτραπέζια Αντισφαίριση

——

Η Επιτραπέζια Αντισφαίριση χάρισε στην Κύπρο το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό Ανδρών.