Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Γουαρίς και Φερέιρα χάρισαν τη νίκη από τον πάγκο
Γουαρίς και Φερέιρα χάρισαν τη νίκη από τον πάγκο

Την νίκη με 3-1 στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του δεύτερου γκρουπ πανηγύρισε η Ανόρθωση κόντρα στη Δόξα.

Στο πρώτο μέρος η Δόξα ήταν καλύτερη και πολύ πιο επικίνδυνη. Στην πρώτη της ευκαιρία στο 9’ άνοιξε το σκορ με τον Τιντζανί και στη συνέχεια διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς χωρίς να κινδυνέψει. Μάλιστα, θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά στο 22΄ ο Κοβάσεβιτς και στο 40΄ ο Μπένι σημάδεψαν τα δοκάρια της εστίας του Λόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση με τις αλλαγές της ανέβηκε λίγο και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 58΄. Ο Τεχέρα εκτέλεσε αλλά ο Σισκόφσκι το έπιασε, όμως ο διαιτητής ζήτησε επανάληψη και ο Ισπανός αυτή τη φορά ευστόχησε και έκανε το 1-1. Στο κερδισμένο πέναλτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αμπντουλαχί και η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Τη νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου έδωσε στο ο Γουαρίς ο οποίος στο 74΄ με το που μπήκε σκόραρε, ενώ και ο Φερέιτα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς έκανε το 3-1 με εξαιρετικό σουτ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης, Αντονίν, Αντωνίου, Νινγκά, Κορρέα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μπένι, Κέρλα, Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί, Στυλιανού, Ασάντε.