Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ «Ζωγράφισε» ο Άλτμαν, έγραψε ιστορία η ΑΕΚ και έπιασε κορυφή
«Ζωγράφισε» ο Άλτμαν, έγραψε ιστορία η ΑΕΚ και έπιασε κορυφή

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Άλτμαν στο 15΄ και με την ένατη σερί της νίκη που αποτελεί και ρεκόρ στην ιστορία της η ΑΕΚ κέρδισε το ντέρμπι με την Πάφο με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει ρήγματα με την ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο να προσπαθήσει να βρει ρυθμό και να ανεβαίνει σταδιακά στον αγώνα. Αφού προειδοποίησε λίγο προηγουμένως στο 15ο λεπτό κατάφερε μετά από κόρνερ και ένα εκπληκτικό σουτ του Άλτμαν στην κίνηση να ανοίξει το σκορ και να δώσει προβάδισμα στους Λαρνακείς.

Στη συνέχεια η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ και η ΑΕΚ είχε σε γενικές γραμμές τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα αλλά η ομάδα που σκόραρε στο 66΄ ήταν η Πάφος η οποία σκόραρε με τον Ζάιρο και μετά από 5 λεπτά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για τη διαιτησία.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πανηγύρισε την ένατη της νίκη στο πρωτάθλημα και έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούντζι, Γκιούρτσο, Άλτμαν

Πάφος FC: Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς