Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ και “πάτησε” μόνη πρώτη στην κορυφή
Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ και “πάτησε” μόνη πρώτη στην κορυφή

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας με 87-69 τον ΑΠΟΕΛ και έμεινε μόνη στο ψηλότερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Οι «κιτρινοπράσινοι» έχουν 26 βαθμούς, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» μαζί με τον Κεραυνό ακολουθούν με 25 βαθμούς.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Λάρνακας οι Σακίλ Γκούντγουιν (14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος (13 πόντους, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο Μακ Γκιλ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να απαντά με δύο καλάθια του Γκούντγουιν και ένα του Μαντοβάνη για να βρεθεί μπροστά με 6-2 στο 5′. Στο 7′ το λέι απ του Ιερωνυμίδη έφερε την ισοπαλία 12-12, για να ακολουθήσει σερί οκτώ πόντων για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το λέι απ του Έουινγκ που έκανε το 20-12.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με δύο καλάθια από τον Γκρίφιν και στο 12′ μείωσαν στους τέσσερις (20-16), με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με διψήφιο αριθμό (32-21) στο 15′ μετά από δύο συνεχόμενα καλάθια του Σνάιντερ. Η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε στους επτά πόντους (41-34) στο 18′ με το τρίποντο του Γιανναρά. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του Παντελή που έκανε το 46-36.

H τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Κοιλαρά και στη συνέχεια ο Μαντοβάνης πέτυχε τρία συνεχόμενα καλάθια και ο Σνάιντερ τρίποντο για να αυξηθεί η διαφορά στους 17 πόντους (55-38) στο 23’. Συνολικά οι «κιτρινοπράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν δέκα πόντους περισσότερους (27 έναντι 17) και έτσι η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 20 πόντους (73-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας απλά επιβεβαίωσε τη νίκη της, με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει κατά δύο πόντους. Τελικό σκορ 87-69 και η ΑΕΚ πρόσθεσε το δωδέκατο ροζ φύλλο στο λογαριασμό της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 46-36, 73-53, 87-69