Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό στο «Δασάκι»! (βίντεο)
Από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό στο «Δασάκι»! (βίντεο)

Ισοπαλία 2-2 ανάμεσα στον Εθνικό και τη Νέα Σαλαμίνα στο Δασάκι.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, με γκολ των Γκόρουπετς και Μάιντεβατς και ήταν καλύτερος από τη Νέα Σαλαμίνα.

Όμως οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτεροι και ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ του Ντανίλο και του Κρεάν.

Φυσικά το αποτέλεσμα αφήνει πιο ευχαριστημένο τον Εθνικό, καθώς διατήρησε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από τη Νέα Σαλαμίνα και έπιασε τη Δόξα στους 42 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 39 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός μπήκε πολύ καλύτερα και στο πρώτο 20λεπτο πέτυχε δύο γκολ.

Στο 5’ μετά από κόντρα έφτασε στον Γκόρουπετς, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 για τον Εθνικό.

Στην συνέχεια ο Εθνικός συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 18’ κέρδισε πέναλτι με τον Ντόλεζαλ από τον Σμοβς.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάιντεβατς και έκανε το 2-0 στο 20’.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να δημιουργήσει πρόβλημα στον Εθνικό και έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα άλλαξε τελείως την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 62’ ο Οσέι κέρδισε πέναλτι και στο 64΄ο Ντανίλο έκανε το 2-1.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 82’ η ομάδα του Μηνά κατάφερε να ισοφαρίσει, μετά από σέντρα, ο Κρεάν πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-2.

Στα τελευταία λεπτά  η Νέα Σαλαμίνα πίεσε ακόμη περισσότερο, έμεινε ψηλά, όμως δεν τα κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (76΄ Ντεϊβίσον), Περατικός, Κ.Ηλία, Ντόλεζαλ (65΄ Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (76΄ Χριστοφή), Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς (65΄ Μ.Ηλία)

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Σάβιτς

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν, Ντανίλο, Οσέι (81΄ Σιαθάς), Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Σμοφς (81΄ Βάγκνερ), Σανκό (46΄ Μουστιβάρ)

Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Λοράν, Λεμέσιος, Παύλου, Ντουβεντρού, Σιαθάς

Κίτρινες: Περατικός, Κυπριανού / Σανκό

Διαιτητής: Fernandes Ferreira Vitor Jorge (Πορτογαλία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος