Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Νταμπλ η ΑΕΚ, το σήκωσε μέσα στον Στρόβολο!
Νταμπλ η ΑΕΚ, το σήκωσε μέσα στον Στρόβολο!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε με 72-65 του Κεραυνού και κατέκτησε ένα μάγκικο πρωτάθλημα μέσα στον Στρόβολο.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έχοντας στις τάξεις της του Ρομπέρτο Μαντοβανη και Σωτήρη Μανωλόπουλο μπήκε δυναμικά στο παρκέ και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Αποτέλεσμα αυτού είναι μετα το πέρας του πρώτου πεντάλεπτο της αναμέτρησης να προηγείται με 15-12 έχοντας ως ηγέτη τον Σνάιντερ. Ο Κεραυνός αντέδρασε και με τον Μιχαήλ να πετυχαίνει 7 προσωπικούς πόντους κατάφερε να προσπεράσει με 18-17 στο 8′. Σε εκείνο το σημείο ο Σιζόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 20-18 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι ισόπαλο (20-20).

Στο 23-20 του 11′ υπέρ της ΑΕΚ έγινε 24-23 υπέρ του Κεραυνού το επόμενο λεπτό. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 4-0 σερί των γηπεδούχων και κατάφεραν να προσπερασουν με 30-26 στο 13′ με τρίποντο του Παντελη και καλάθι του εξαιρετικού Σνάιντερ. Η αντίδραση του Κεραυνού υπήρξε άμεση καθώς βελτιώνοντας την άμυνά του και με μπροστάρη τον Γουίλιαμσον κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να προηγηθεί με 38-34 στο 18′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-37 χάρη σε γκολ φάουλ – ποιανού αλλού;- του Σνάιντερ που έκλεισε το πρώτο μέρος με 11 πόντους.

Οι Ροζέλ και Γουίλιαμσον έδωσαν ώθηση στον Κεραυνό με την έναρξη της επανάληψης με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με 45-39 στο 23′. Η ΑΕΚ μείωσε σε 45-44 αλλά ο Ρόρι με τρίποντο έκανε το 48-45 υπέρ των γηπεδούχων με 48-44.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός πήρε αέρα 8 πόντων με τρίποντο του Στυλιανού (55-47) αλλά η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει. Ο Γιανναράς με τρίποντο πέτυχε να μειώσει σε 55-54 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου διατηρώντας τον χαρακτήρα του ντέρμπι στον αγώνα.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 55-55 στο 31′ αλλα ο Ροζέλ με τρίποντο έκανε το 58-55 στο επόμενο λεπτό. Η ΑΕΚ όμως δεν ήταν διατεθειμένη να  τα παρατήσει και προσπέρασε με 60-58 στο επόμενο λεπτό. Με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος ο Παντελη με τρίποντο έκανε το 63-58. Ο ίδιος παίκτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή με αποτέλεσμα ο Ροζέλ να μειώσει σε 63-61 με τρεις βολές στο 35′. Οι δύο ομάδες παρέμειναν άστοχες και το ίδιο σκορ διατηρήθηκε ως το 38′ ώσπου σκόραρε ο Σνάιντερ για το 65-61.

Με γκολ φάουλ ο Ογκμπέιντε έκανε το 68-63 και καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Σνάιντερ με 2/2 βολές έκανε το 70-65 στα 10” και ο Παντελη διαμόρφωσε το τελικό 72-65 χαρίζοντας τον τίτλο στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-37, 55-54,  65-72