Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ήττα στις καθυστερήσεις για τη Νέα Σαλαμίνα, δίνοντας ευκαιρία παραμονής στον Εθνικό! (βίντεο)

Νίκη με 2-1 πήρε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε γρήγορα στο 5’ με τον Γκάρνερ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 73΄ με τον Βάγκνερ, ενώ στο 90+4 ο Μπεν Σαχάρ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα δεν ήταν καθόλου καλή, πράγμα που της στοίχισε στο τέλος του αγώνα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ και δεν έκανε καλό ημίχρονο, σε αντίθεση με τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας και ένα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να αλλάξει την κακή της εικόνα και ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73΄ με τον Βάγκνερ, όμως στο τέλος αν και πίεσε δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ, ενώ το ΑΠΟΕΛ σε μία αντεπίθεση στο 90+4 πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Μπεν Σαχάρ και πήρε τη νίκη.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 32 βαθμούς και δίνει ευκαιρία στον Εθνικό με νίκη να την ξεπεράσει στη βαθμολογία. Ενώ το ΑΠΟΕΛ με το τρίποντο που πήρε ανέβηκε στους 43 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλά…

Στο 4’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με το σουτ του Ζαχίντ να φεύγει λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γκάρνερ με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο στον αγώνα…

Στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να ανέβει και έφτιαξε φάσεις στο 24’ και στο 25’, όμως δεν κατάφεραν οι Βάγκνερ και Μουστιβάρ να σκοράρουν.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε το 1-0 υπέρ του και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ και πάλι μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να βρει ευκαιρίες για να τελειώσει τον αγώνα.

Στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα άλλαξε την εικόνα του αγώνα…

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να φτιάξει φάσεις για να ισοφαρίσει και γυρόφερνε έξω από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Στο 73’ μετά από σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Βάγκνερ κατέβασε και με σουτ έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε κι’ άλλο τις στροφές της και έψαξε για το νικητήριο γκολ, πράγμα όμως που κατάφερε το ΑΠΟΕΛ.

Στο 90+4 ο Μπεν Σαχάρ με ωραίο τελείωμα έκανε το τελικό 2-1 για την ομάδα του.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μπρένο (63′ Κρεάν), Σεργίου, Κύπρος, Τσμοβς, Μουστιβάρ (63′ Πικής), Κονφέ, Ντουβεντρού, Σιαθάς (46′ Νικολάου), Βάγκνερ, Σανκό

-Στον πάγκο Κίσσας, Καμισόκο, Ανδρέου, Λεμέσιος, Κρεάν, Παύλου, Πική, Νικολάου, Καλογήρου

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε (39′ Σιέλης), Ζαμπάλα, Λουντέμο (76′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (46′ Κλωναρίδης), Ντονγκαλά, Γκάρνερ

-Στον πάγκο Σίλβα, Ντίας, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Κλωναρίδης, Γαβριήλ, Σιέλης, Γουίλερ

Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσμοβς, Κονφέ / Λουντέμο, Ντε Βινσέντι

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης