Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Η «ζωγραφιά» του Πίττα «γονάτισε» τους Σλοβένους
Η «ζωγραφιά» του Πίττα «γονάτισε» τους Σλοβένους

Πρώτο γκολ και πρώτη νίκη για την Εθνική μας στα προκριματική του Μουντιάλ του 2022.

Η Εθνική μας ομάδα νίκησε στο ΓΣΠ με 1-0 την Σλοβενία με εξαιρετικό γκολ του Ιωάννη Πίττα στο 41’.

Οι διεθνείς μας ποδοσφαιριστές έβγαλαν πάθος, καταθέσαν ψυχή μέσα στο γήπεδο και στο τέλος ανταμείφθηκαν.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε πολύ καλό παιχνίδι, ήταν εξαιρετική στο αμυντικό κομμάτι, περιόρισε στο μέγιστο τους Σλοβένους και με την γκολάρα του Πίττα, πήρε το πρώτο τρίποντο και έφτασε στους τέσσερις βαθμούς στον 8ο όμιλο.

Το φιλμ του αγώνα…

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Σλοβενία μπήκε επιθετικά, χωρίς όμως να μας απειλήσει και ιδιαίτερα.

Μετά το 15’ η Εθνική μας ισορρόπησε το παιχνίδι, κερδίζοντας μέτρα μέσα στο γήπεδο, με τους παίκτες του Κωστένογλου να έχουν την υπεροχή και να πατούν καλύτερα.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να φτιάξουν κάποια μεγάλη φάση, όμως μας έλειπε η τελική πάσα.

Στο 36’ ο Μιχαήλ έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Ίλισιτς.

Στο 41’ η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να τεκμηριώσει την υπεροχή της με γκολ.

Ο Πίττας πήρε μπάλα από τον Παπουλή και μέσα στην περιοχή με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας για το 1-0 για την Εθνική μας, αποτέλεσμα το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας μπήκε καλά και έλεγχε το ρυθμό του αγώνα.

Στην συνέχεια οι Σλοβένοι προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση, όμως οι διεθνείς μας αμύνθηκαν πολύ σωστά και ο Νίκος Κωστένογλου διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ μας σκορ.

Στα τελευταία λεπτά η Εθνική μας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Στο 85’ ο Λοίζου άδειασε μέσα στην περιοχή τον προσωπικό του αντίπαλο, έδωσε στον Πίττα, αυτός από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, όμως ο κίπερ της Σλοβακίας έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις η Σλοβενία προσπάθησε να ασκήσει πίεση, όμως οι παίκτες μας κράτησαν σωστά μπάλα, κέρδισαν πολύτιμο χρόνο και στο τέλος κράτησαν μία πολύτιμη νίκη και την πρώτη μας στον όμιλο.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαϊφης, N.Ιωάννου, Πίττας, Κάστανος (60΄ Χάμπος), Αρτυματάς (90+2 Γκόγκιτς), Παπουλής (82΄ Λοϊζου), Πιέρος (90+2 Ηλία)

Στον πάγκο: Παναγή, Παρασκευάς, Ψάλτης, Ανδρέου, Θ.Ιωάννου, Αβραάμ, Ρουσιάς, Τζιωνής

Σλοβενία: Oblak, Stojanovic, Blazic, Bajric, Balkovec (81΄Kouter), Kurtic, Bijol (59΄ Crnigoj), Lovric (81΄ Zahovic), Zajc (46΄ Bohar), Ilicic, Kramer (59΄ Vuckic)

Στον πάγκο: Βelec, Frelih, Skubic, Kouter, Jokic, Stankovic,Jurcevic, Zahovic, Vetrih

Κίτρινες: – / Ilicic, Kurtic

Διαιτητής: Andreas Ekberg (Σουηδός)

1ος βοηθός: Mehmet Culum

2oς βοηθός: Stefan Hallberg