Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ο Μαέ «σκότωσε» την Ανόρθωση (βίντεο)
Ο Μαέ «σκότωσε» την Ανόρθωση (βίντεο)

Εντός έδρας ήττα για την Ανόρθωση με 2-1 από την ΑΕΛ.

Η «Κυρία» το πάλεψε, όμως της στοίχισαν τα δύο γκολ που πήραν προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι, με τον Μαέ να σκοράρει στο 12’ και στο 43’.

Η Ανόρθωση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μείωσε με τον Κβιλιτάια σε 2-1 και στο δεύτερο ημίχρονο έχασε μεγάλες ευκαιρίες, σκόραρε, ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι δεν τα κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμό, όμως στα πρώτα δέκα λεπτά δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση.

Στο 9’ αποχώρησε από τον αγώνα ο Γκαλίτσιος ως τραυματίας και στη θέση του πέρασε ο Αμπαρτζουμιάν.

Στο 12’ η ομάδα του Κέρκεζ κατάφερε να πετύχει αυτό που ήθελε.

Μετά από σέντρα του Σάντος, ο Μαέ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση προσπάθησε να ανεβεί για να πετύχει την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε.

Στο 37’ η ΑΕΛ σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στο Λόρια.

Όμως στο 43’ η ΑΕΛ κατάφερε ξανά με τον Μαέ να κάνει το 2-0.

Στις καθυστερήσεις η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει με πολύ ωραία ενέργεια από τον Κβιλιτάια, ο οποίος έκλεψε την μπάλα, ντρίμπλαρε όποιο βρήκε μπροστά του και με πλασέ έκανε το 2-1, αποτέλεσμα το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κετσπάγια άφησε στα αποδυτήρια τον Βργκοτς, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και στη θέση του έβαλε τον Κορρέα.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πολύ πιο καλύτερα από την ΑΕΛ και προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της για να πετύχει ένα γκολ για την ισοφάριση.

Στο 69’ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Χουσμπάουερ να το ανακόπτει με τάκλιν ο Μεντόγιεβιτς.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αμυνθεί και να κρατήσει το 2-1, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις τον αντίπαλο.

Από την άλλη η Ανόρθωση άσκησε πίεση και στο 83’ σκόραρε με τον Μανιά, όμως ακυρώθηκε το γκολ από το VAR για οφσάιντ.

Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει και στο 90+1 ο Μανιάς από πολύ κοντά με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι και έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση.

Έτσι η ΑΕΛ κράτησε το υπέρ της 2-1 και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς που την ανέβασαν στους 62 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 53 βαθμούς, 13 μακριά από την κορυφή και την Ομόνοια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος (9’Αμπαρτζουμιάν), Κορέια, Βργκοτς (46’Κορρέα), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (63’Μίχα), Οκριασβίλι (73’Μπουσουλάτζιτς), Καλτσάς, Χουσμπάουερ (73’Μανιάς), Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μίχα, Αμπαρτζουμιάν, Μπουσουλάτζιτς, Κορρέα, Ελουντού.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Πάντιτς, Τεϊξέιρα (34’Πσισιέ), Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι, Ριέρα (85’Κέρκεζ), Μαέ (85’Μπάμπιτς), Τόρες (84’Αβραάμ), Αντωνίου, Σάντος, Ντανίλο.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Κέρκεζ, Έουλερ, Παπαφώτης, Πσισέ, Κυριάκου, Μπάμπιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι / Σάντος.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος