Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ο Αμπαρτζουμιάν χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση!
Ο Αμπαρτζουμιάν χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση!

Με “χρυσό” γκολ του Αμπαρτζουμιάν στο 5ο γκολ η Ανόρθωση πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στη Δόξα μέσα στο “Παπαδόπουλος”.

Η “Κυρία” χωρίς να πιάσει ψηλή απόδοση κατάφερε να πάρει το τρίποντο όπου ήταν και αυτό που μετρούσε.

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και με σέντρα φαρμάκι του Καλτσά, ο Αμπαρτσουμιάν έκανε το 1-0 για την ομάδα του μόλις στο 5ο λεπτό.

Παρά το γκολ που πέτυχε η Ανόρθωση συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και να ψάχνει και δεύτερο γκολ, με τη Δόξα να προσπαθεί να βρει τα πατήματα της και μέχρι το 35′ να ισορροπεί τον αγώνα. Όμως στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση είχε τις προϋποθέσεις για ακόμη ένα γκολ όμως δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα ήταν ακίνδυνη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Ανόρθωση να διαχειρίζεται καλά το υπέρ της σκορ.

Όμως στο 85′ η ομάδα του Σακκά, άγγιξε το 1-1, μετά από κόρνερ η μπάλα χτύπησε στον Αμπαρτσουμιάν, όμως ο Λόρια πρόλαβε και την μάζεψε προτού να περάσει την γραμμή.

Έτσι η “Κυρία” πήρε μία σημαντική νίκη με 1-0 και έφτασε στους 51 βαθμούς.

Ανόρθωση Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (Χριστοφή 46′), Οκριασβίλι (Γκαλίτσιος 89′), Μίχα (Χουσμπάουερ 46′), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (Μαργκάσα 80′), Βργκοτς, Κβιλιτάια (Μανιάς 89′), Ρισβάνης

Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μανιάς, Πηλέας, Κορέα, Π. Αρτυματάς,

Δόξα Σισκόφσκι, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Σαντίκ, Οικονομίδης (Μπουλότ 89′), Χριστοφή, Καρλίτος (Μπιλάλ 69′), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (Ολιβέρα 69′), Μιντίκκης, Κίκας

Στον πάγκο: Παρασκευά, Ζίλσον, Λουίς Κάρλος, Μπουλότ, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Γκλίσιτς

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Χρίστου Ε. Χρίστος
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος