Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Δύσκολο πέρασμα της Ομόνοιας από το «Δασάκι», παλικάρι ο Εθνικός (βίντεο)
Δύσκολο πέρασμα της Ομόνοιας από το «Δασάκι», παλικάρι ο Εθνικός (βίντεο)

Δύσκολο το πέρασμα της από το “Δασάκι” της Άχνας εξελίχτηκε για την Ομόνοια, η οποία αν και προηγήθηκε με 2-0 του Εθνικού στο πρώτο ημίχρονο, κινδύνεψε να χάσει τη νίκη, όμως κράτησε το 2-1 και έφυγε με το τρίποντο από την Άχνα.

Ο Εθνικός βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ο οποίος ήταν αρκετά άσχημος στο πρώτο 45λεπτο, γεγονός που του στοίχησε. Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα της Άχνας πραγματοποίησε παλικαρίσια εμφάνιση, μείωσε σε 2-1 με τον Ζάκπα στο 66′ και κυνήγησε την ισοφάριση μέχρι τέλους, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς η Ομόνοια κράτησε το υπέρ της σκορ.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος καλύτερη η Ομόνοια, μπήκε πιο δυνατά και είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Στο 14′ οι “πράσινοι” κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ με τον Μποτεάκ να κάνει το 1-0 για την Ομόνοια.

Από εκεί και πέρα ο Εθνικός δεν τα κατάφερε να αντιδράσει και η Ομόνοια είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς, φτιάχνοντας την μία φάση μετά την άλλη.

Στο 18′ ο Σενέ με κεφαλιά από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρατηλάτη, ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση.

Όμως εννέα λεπτά μετά η Ομόνοια κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από ασίστ του Μπότεακ στον Ντούρις, ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Εθνικός μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ, όμως κανένα από αυτά δεν απείλησαν τον Φαμπιάνο.

Έτσι το ημίχρονο έληξε 2-0 υπέρ της Ομόνοιας

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε όμως την ίδια εικόνα με το πρώτο.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά, αποφασισμένος να φτάσει στην ισοφάριση. Η ομάδα του Κλάφουριτς, πίεσε την Ομόνοια και προσπάθησε να φτιάξει ευκαιρίες.

Στο 56′ ο Χριστοφή ζήτησε πέναλτι, σε παράβαση πάνω του από τον Χούμποτσαν. Από τις επαναληπτικές προβολές φαίνεται να υπήρξε επαφή του παίκτη της Ομόνοιας στον Χριστοφή, όμως ο Θεούλης έκρινε ότι έκανε θέατρο ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού.

Ο Εθνικός συνέχισε να ανεβαίνει και στο 64′ ο Ζάκπα κέρδισε πέναλτι από τον Λανγκ, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος ο παίκτης που το κέρδισε και μείωσε 1-2 για τον Εθνικό.

Από εκεί και πέρα ο Εθνικός εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό του πλεονέκτημα συνέχισε να πιέζει τους “πράσινους” και οι παίκτες του Κλάφουριτς έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης.

Η Ομόνοια έδωσε βαρύτητα περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι για να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να φύγει με τη νίκη.

Στο τέλος η ομάδα του Μπεργκ, δύσκολα αλλά κατάφερε να κρατήσει το 2-1 υπέρ της και να φύγει με το τρίποντο από το “Δασάκι” της Άχνας.

Εθνικός: Στρατηλάτης, Περατικός, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Σάντος, Ντολεζάλ, Κουντούμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς.

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Κ.Ηλία, Μιγκελίτο, Μ.Ηλία, Κυπριανού, Πρόγιτς, Κουσιάππα, Μωυσέως, Κονέ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Σέχου, Γκόμεθ, Ασάντε, Μποτεάκ, Σενέ, Ντούρις.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίκο, Κούσουλος, Μαυρίας, Γκόμες, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Λοϊζου, Κακουλλής.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης