Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Πήρε αυτό που ήθελε με Ναράνχο και Τολεμές (βίντεο)
Πήρε αυτό που ήθελε με Ναράνχο και Τολεμές (βίντεο)

Αρκετά βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΑΕΚ απέναντι στη Δόξα και με γκολ των Ναράνχο στο 12′ και Τολεμές στο 47′ πήρε τη νίκη με 2-0, επιστρέφοντας στα τρίποντα με τον καλύτερο τρόπο.

Η ομάδα του Καρίγιο ήταν καλύτερη από τη Δόξα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της αποτέλεσμα που πήρε από το 12΄ με το γκολ του Ναράνχο.

Είχε ευκαιρίες από το πρώτο μέρος για το δεύτερο γκολ η ΑΕΚ, αλλά δεν τα κατάφερε, εντούτοις στο δεύτερο 45λεπτο από εκτέλεση πέναλτι έφτασε στο 2-0.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος αυτή που μπήκε καλύτερα ήταν η ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Φλοριάν βγήκε απέναντι στον κίπερ της Δόξας, όμως αυτός κατάφερε να “κλέψει” την μπάλα μέσα από τα πόδια του Τολεμές.

Η ΑΕΚ ξεκινώντας καλά το παιχνίδι, στο 8′ απείλησε ξανά με φάουλ του Χέιτλι, όμως ο Σικόρσκι έδιωξε.

Εντούτοις στην επόμενη φάση της ΑΕΚ ήρθε το μοιραίο για τη Δόξα. Με εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, η ομάδα του Καρίγιο πήρε κεφάλι στο σκορ.

Από εκεί και πέρα η Δόξα δεν κατάφερε αντιδράσει και να φτιάξει την μεγάλη φάση και η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει ψηλά.

H ομάδα του Καρίγιο καλύτερη έχασε αρκετές φάσεις για το 2-0.

Αποκορύφωμα οι φάσεις στο 28′ και 40′. Αρχικά στο 28′ διπλή ευκαιρία με τον Φλοριάν να κάνει το σουτ, τον Σικόρσκι να λέει σε πρώτο χρόνο όχι, όμως η μπάλα πήγε ξανά στον Τολεμές αλλά και πάλι ο κίπερ της Δόξας απόκρουσε.

Στο 40′ μετά από μπαλιά ο Μακρής μέσα στην περιοχή έπιασε το πλασέ, όμως και πάλι ο Σικόρσκι είπε “όχι”.

Έτσι το ημίχρονο έληξε 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ.

Μόλις στο 47′ η ΑΕΚ έφτασε σε δεύτερο γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τολεμές.

Από εκεί και πέρα η Δόξα, κάπως προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν έφταιξε κάποια ουσιαστική ευκαιρία, εντούτοις στο 75′ η ομάδα του Σακκά είχε πέναλτι, σε χέρι του Φερνάντεθ, όμως δεν δόθηκε κάποια παράβαση.

Έτσι η ΑΕΚ, επέστρεψε στις νίκες με μία καλή εμφάνιση.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Ακοράν (61΄ Σπόλιαριτς), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν (61΄ Τρισκόφσκι), Ναράνχο, Μακρής

Στον πάγκο: Τόνιο, Αναστασίου, Ναούμ, Θάντι, Έκτορ, Νάντο, Ιωάννου

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Οικονομίδης (62΄ Λούις Κάρλος), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (55΄ Κίκας), Μέσκα, Μιντίκκης

Στον πάγκο: Παρασκευά, Πάντιτς, Κωμοδίκης, Ασαμόα, Άδωνη, Αμπουμπακάρ, Φιρμίνο

Κίτρινες: Σπόλιαριτς 3η / Τραϊτσέφσκι, Εγγλέζου

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος