Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ “Καθάρισε” στο δεύτερο μέρος και πήρε το πρώτο της τρίποντο (βίντεο)
“Καθάρισε” στο δεύτερο μέρος και πήρε το πρώτο της τρίποντο (βίντεο)

Στον πρώτο της επίσημο αγώνα στο “Αμμόχωστος” η Νέα Σαλαμίνα, πήρε το πρώτο της τρίποντο κόντρα στην ΕΝΠ με 2-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκόρερ τους Βάγκνερ στο 47′ και Μπρένο στο 80′.

Το φιλμ του αγώνα…

Στο πρώτα λεπτά του αγώνα αυτή που μπήκε δυνατά ήταν η Νέα Σαλαμίνα , προσπάθησε να επιβληθεί και από το πρώτο λεπτό έχασε ευκαιρία με τον Βάγκνερ, αλλά απέκρουσε ο Πέτρου.

Πιο μετά και με την συμπλήρωση δέκα λεπτών του αγώνα η ΕΝΠ, κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, έχασε και αυτή ευκαιρία με το σουτ του Φελίπε, να περνάει λίγο έξω.

Μετά από αρκετή ώρα και χωρίς ευκαιρίες το παιχνίδι, η Νέα Σαλαμίνα σημείωσε την επόμενη τελική στο 24′ ξανά με τον Βάγκνερ, όμως δεν τα κατάφερε να σκοράρει.

Δέκα λεπτά μετά στο 34′ η ΕΝΠ, έχασε κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Θεοδώρου από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Παρά την μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του Κκαρά, οι “ερυθρόλευκοι” δύο λεπτά μετά απάντησαν με τον Οσέι να κάνει το σουτ και η μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος πάλι η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα και ευτύχησε να σκοράρει γρήγορα.

Στο 47′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρέχιν, ο Βάγκνερ με το κεφάλι νίκησε τον Πέτρου, για να κάνει το 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα.

Πιο μετά η ΕΝΠ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα, καλύτερη στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ.

Στο 80′ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Μπρένο, νίκησε τον Πέτρου, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μία νίκη η οποία μπορεί να κριθεί δίκαιη, καθώς έδειξε περισσότερο χαρακτήρα και θέληση μέσα στο γήπεδο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Λοράν, Χριστοφόρου, Σμοβς, Παύλου, Βινίσιους, Κονφέ (60’Ανδρέου), Οσέι, Βαρέλα (66’Ντανίλο), Κρεχίν (76’Σιαθάς), Βάγκνερ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Σεργίου, Ανδρέου, Λεμέσιος, Ντανίλο, Νικολάου, Σιαθάς, Μπαραβίκας, Σανκό.

ΕΝΠ: Πέτρου, Άνχολντ, Ίρεπ (77’Παναγή), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μπελόνε, Λουσέρο, Φελίπε, Ντένινγκ (57’Μπαλοτέλι), Θεοδώρου (77’Ουντότζι), Μαρκόφσκι.

Στον πάγκο οι Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μουλαζίμης, Ουντότζι, Μπαλοτέλι, Κοσμά, Παναγή, Μαϊσουράντζε, Κοτσώνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σμοβς, Βαρέλα, Ανδρέου / Ντένινγκ, Ουντότζι.