Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Μεγάλο «διπλό» για την Ανόρθωση με σφραγίδα Κατσαράβα!
Μεγάλο «διπλό» για την Ανόρθωση με σφραγίδα Κατσαράβα!

Μεγάλο «διπλό» πήρε η Ανόρθωση στο ΓΣΠ με 1-0 απέναντι στην Ομόνοια.

Το «χρυσό» γκολ για την «Κυρία» το πέτυχε ο Κατσαράβα με γκολ του Νίκα Κατσαράβα στο 38’.

Το φιλμ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα 25 λεπτά δεν υπήρξε η μεγάλη ευκαιρία με τις δύο ομάδες να είναι συγκρατημένες και να προσέχουν τα νότα τους και με μακρινά σουτ να προσπαθούν να απειλήσουν χωρίς να το καταφέρουν.

Η Ομόνοια είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Όμως στο 38’ η Ανόρθωση κατάφερε να κάνει την ζημιά. Ο Λάζαρος στον Ντέλετιτς, έκανε το γύρισμα από κοντά, ο Ουάρντα την ασίστ στον Κατσαράβα ο οποίος από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ.

Η Ομόνοια στο 44’ προσπάθησε να ισοφαρίσει, ο Ζαχαρίου από πλάγια έκανε το σουτ, όμως ο Λόρια ήταν έτοιμος και έδιωξε.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο δεύτερο μέρος η «Κυρία» μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και προσπάθησε να σκοράρει και δεύτερο γκολ.

Στο 49’ ο Λάζαρος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 52’ η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ρισβάνη, με κεφαλιά, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ελλαδίτης και ακυρώθηκε το γκολ.

Από εκεί και πέρα μετά το 55’ ανέβηκε η Ομόνοια και προσπάθησε να ισοφαρίσει.

Στο 62’ ο Λοΐζου απέναντι στον Λόρια, ο κίπερ της Ανόρθωσης είπε «όχι».

Στο 69’ ο η Ανόρθωση απάντησε και αυτή με μεγάλη ευκαιρία με τον Φαμπιάνο να λέει αυτός «όχι».

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια πίεσε ακόμη περισσότερο και έψαξε το γκολ, ειδικά στα τελευταία λεπτά.

Στο 90+4 ο Ατέμγουε έκανε το σουτ, έδιωξε ο Λόρια δύσκολα σε κόρνερ και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λανγκ από κοντά βρήκε το δοκάρι.

Έτσι η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 1-0 και ανέβηκε στους εννέα βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους εφτά.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτζιακς, Σέχου (75΄ Ψάλτης), Λανγκ, Γιούστε, Μπασιρού (81΄ Παναγιώτου), Γκόμεθ (58΄ Παπουλής), Μιξ, Ζαχαρίου (58΄ Ατιέμγουεν),  Λοϊζου, Τσέποβιτς (81΄ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή,  Κίκο, Χούμποτσαν, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Ντούρις

Ανόρθωση (T. Kετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (82΄ Ρουσιάς), Κατσαράβα (64΄ Αντωνιάδης), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ντέλετιτς (76΄ Χριστοφή), Ουάρντα (82΄ Αβραάμ)

Στον πάγκο: Tζουρ, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Καλτσάς, Νινούα, Κορρέα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου

Κίτρινες: Ζαχαρίου, Τσέποβιτς / Αβραάμ

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος