Home ΣΤΟΙΧΗΜΑ Με τα γκολ στο ντέρμπι της αιώνιας πόλης
Με τα γκολ στο ντέρμπι της αιώνιας πόλης

Λάτσιο και Ρόμα αναμετρώνται απόψε στο μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης για τη 18η αγωνιστική της Serie A‘.

0654: Lazio Roma – AS Roma 21:45 («Stadio Olimpico»)

Λάτσιο: Με το διπλό έφυγε από το «Ένιο Ταρντίνι» η Λάτσιο κερδίζοντας την Πάρμα με 2-0. Και τα δύο γκολ της νίκης των «λατσιάλι» ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 55′ ο Λουίς Αλμπέρτο άνοιξε το σκορ και στο 67′ ο Καϊσέδο το διαμόρφωσε. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την τετράδα (-5) και πάει στο ντέρμπι της πόλης για να αντιμετωπίσει τη Ρόμα με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Αγωνιστικά νέα: Ακόμη ένα παιχνίδι χάνουν οι Στρακόσια (τερματοφύλακας), Φάρες (αριστερός μέσος), Προτό (τερματοφύλακας) και Λούλιτς (αριστερός μέσος). Όπως όλα δείχνουν επιστρέφει ο Κορέα (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Ρέινα, Ράντου, Ατσέρμπι, Λουίζ Φελίπε, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα, Αλμπέρτο, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο.

Ρόμα: Σ’ ένα παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ, η Ρόμα έμεινε στο 2-2 εντός με την Ίντερ. Αρχικά οι «τζιαλορόσι» προηγήθηκαν με το γκολ του Πελεγκρίνι στο 17′, ενώ οι «νερατζούρι» έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Σκρίνιαρ (56′) και Χακίμι (63′). Τελικά, 4 λεπτά πριν από το 90λεπτο η Ρόμα έσωσε το βαθμό με τον Μαντσίνι. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα παρέμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη, εκ των οποίων τα τρία ήταν νικηφόρα. Σήμερα έχει να βγάλει εις πέρας ακόμη μια δύσκολη αποστολή. Αντιμετωπίζει τη συμπολίτιδα Λάτσιο και θέλει τη νίκη, ώστε να εκμεταλλευτεί τυχόν απώλεια της δεύτερης Ίντερ, η οποία την ερχόμενη Κυριακή (17/1) θα φιλοξενήσει στο «Σαν Σίρο» τη Γιουβέντους.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Καλαφιόρι (αριστερός μπακ), Μιράντε (τερματοφύλακας), Πέδρο (δεξιός εξτρέμ), Ζανιόλο (επιτελικός μέσος), Παστόρε (επιτελικός μέσος) και Σαντόν (δεξιός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Λόπεζ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιεθ, Σπινατσόλα, Βερετού, Ντε Φράιλε, Κάρσντορπ, Μιχιταριάν, Πελεγκρίνι, Τζέκο.

Προϊστορία: Ως γηπεδούχος η Λάτσιο στο «Ολίμπικο» μετράει τρεις νίκες, με την Ρόμα να έχει πέντε. Επίσης άλλες τρεις αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.

18.04.10 Serie A’ Λάτσιο Ρόμα 1 : 2

*Σε καλή κατάσταση βρίσκονται και οι δύο και εκτός από θέαμα μπορούν να προσφέρουν και γκολ. Σε περίπτωση που ανοίξει το σκορ νωρίς, τότε μπορεί να επαληθευτεί πιο εύκολα η επιλογή του GG&Over 2,5 που στη Meridianbet βρίσκεται στην ψηλότερη απόδοση της αγοράς (1.87).

EMPTY BET: Δημιουργήστε – Στοιχηματίστε – Κερδίστε!