Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Τρίποντο και στο -1 από την εξάδα! (βίντεο)
Τρίποντο και στο -1 από την εξάδα! (βίντεο)

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα και βρίσκεται μία ανάσα από την 6η θέση.

Η ομάδα του Δαμιανού επικράτησε με 2-0 της Πάφου, με γκολ των Οσέι στο 25’ και Καμισόκο στο 30’.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, καθώς η Πάφος είχε την κατοχή, όμως μετά τα δύο γκολ που πέτυχε, έλεγξε τον αγώνα και διαχειρίστηκε καλά το υπέρ της σκορ.

Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 24 βαθμούς, ένα βαθμό πιο λίγο από τη Δόξα που βρίσκεται στην 6η θέση. Η Πάφος έμεινε στους 24 βαθμούς και αυτή.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν υπήρξε κάποια φάση, με την Πάφο να κρατά την κατοχή και να γυροφέρνει έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.

Στο 15’ σημειώθηκε μία άσχημη εξέλιξη για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Πάντσεον έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Μετά το 20’ η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να κερδίζει μέτρα μέσα στο γήπεδο και στο 24’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 με τον Οσέι να κάνει το σουτ και τον Ρούντο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα όμως στο 25’ με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο Οσέι κατάφερε με δυνατό σουτ, αυτή τη φορά να νικήσει τον Ρούντκο για το 1-0.

Μετά την αποχώρηση του Πάντσεον από το παιχνίδι, φάνηκε αδυναμία στην Πάφο να κρατήσει μπάλα.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε την υπεροχή μετά το γκολ που πέτυχε και στο 30’ μετά από φάουλ ο Καμισόκο με κεφαλιά νίκησε τον Ρούντκο, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και φέρει ευθύνη.

Η ομάδα του Δαμιανού και μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχε ήταν η απόλυτη κυρίαρχος μέσα στο γήπεδο και κράτησε για τα καλά το υπέρ της 2-0, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με αυτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος μπήκε μέσα στο γήπεδο για να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την κατοχή, κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις, έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν έφτασε στο γκολ.

Η Νέα Σαλαμίνα έκλεισε για τα καλά τους διαδρόμους της και περιόρισε σε αρκετά σημαντικό βαθμό την Πάφο.

Στο 82′ ο Ντανίλο βρέθηκε απέναντι από τον Ρούντκο, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Οι παίκτες του Δαμιανού έκαναν καλή διαχείριση του υπέρ τους σκορ και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη που τους αφήνει μία ανάσα από την εξάδα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Ντανίλο, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού, Οσέι, Τσουκαλάς, Νικολάου (82’Σανκό), Χριστοφόρου, Κονφέ.

Στον πάγκοι οι: Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα, Κρεχίν, Παύλου, Βάγκνερ, Σιαθάς, Σανκό.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αντωνίου (71’Ακάλε), Μπεριγκό, Τόρες (71’Μέρφι), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον (16’Ράκελς – 46’Καμπράλ), Λελιούκιν.

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Βαρέλα, Ακάλε, Μέρφι, Καμπράλ, Χαριδήμου, Ανγκούλο, Ράκελς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεργίου / Λελιούκιν.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος