Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΕΚ Ο Τρισκόφσκι «υπέγραψε» την ανατροπή της ΑΕΚ στο πρώτο του Καρίγιο! (video)
Ο Τρισκόφσκι «υπέγραψε» την ανατροπή της ΑΕΚ στο πρώτο του Καρίγιο! (video)

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ στο ντεμπούτο του Καρίγιο σε αγώνα πρωταθλήματος στον πάγκο της ΑΕΚ.

Αν και βρέθηκε η ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 1-0 με γκολ του Ριέρα στο 24′, κατάφερε να βρει τον τρόπο, όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ σε 2-1.

Ο Μακρής στο 37′ ισοφάρισε για την ομάδα του Καρίγιο και ο Τρισκόφσκι στο 68′ έκανε την ολική ανατροπή.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 90 με την μπάλα να χτυπά δύο φορές στο δοκάρι και στις δύο προσπάθειες των παικτών του Κέρκεζ.

Το φιλμ του αγώνα…

Η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος μπήκε καλύτερα και ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Κέρκεζ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας το γκολ και κατάφερε να φτάσει σε αυτό. Στο 24′ μετά από λάθος του Μακρή οι Ντανίλο και Μαέ συνδυάστηκαν ωραία, ο πρώτος έδωσε την μπάλα στον Ριέρα και αυτός έκανε το 1-0.

Πιο μετά η ΑΕΛ, επιδίωξε και δεύτερο γκολ όμως δεν τα κατάφερε, αντιθέτως το πέτυχε η ΑΕΚ.

Στο 37′ μετά από γκέλα του Βοζίνια ο Μακρής το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 1-1, διορθώνοντας έτσι και τη δικό του λάθος.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, όμως ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Έτσι έληξε το ημίχρονο ισόπαλο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε στο 68′ να φέρει το ματς “τούμπα” και μετά από ωραία πάσα του Ναράνχο ο Τρισκόφσκι δεν δίστασε να κάνει το 2-1.

Πιο μετά η ΑΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει, με αποκορύφωμα τη διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τους παίκτες της ΑΕΛ και τις δύο φορές να βρίσκουν το δοκάρι.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε μία σημαντική νίκη.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (46΄ Άμπραχαμ), Τρισκόφσκι, Νάντο (79΄ Σπόλιαριτς), Χέϊτλι, Φερνάντες, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (61΄ Ακοράν), Μόϊσοφ

Στον πάγκο: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Αναστασίου, Φλοριάν, Ναούμ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Αντωνίου, Παπαφώτης (78΄ Αντάμοβιτς), Μπουνόζα (34΄ Ράσο), Σάντος, Κυριάκου, Ντανίλο, Μαέ (64΄ Μπάμπιτς)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Νταβόρ, Κέρκεζ, Δ. Αβραάμ, Γεωργίου, Νικολεττίδης

Κίτρινες: Σπιρόφσκι, Χέϊτλι, Ναράνχο / Σάντος, Τεσέιρα, Ντανίλο, Μεντόγεβιτς

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος