Home ΛΑΡΝΑΚΑ Η Αλκή έβαλε ΣΤΟΠ στο σερί του ΑΠΟΕΛ!
Η Αλκή έβαλε ΣΤΟΠ στο σερί του ΑΠΟΕΛ!

Στραβοπάτημα για τους γαλαζοκίτρινους. Έμειναν στο 0-0 με την Αλκή και είδαν το φοβερό σερί των εννέα συνεχόμενων νικών σε πρωτάθλημα και κύπελλο να τερματίζεται. Η φάση του αγώνα στο 8′ όταν ο Πάρντο έπιασε το πέναλτι του Μοράις ενώ το ΑΠΟΕΛ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 71′ όταν αποβλήθηκε ο Σόουζα με 2η κίτρινη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-7′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ για τράβηγμα του Ηλία στον Μοράις

-8′ Εκτελεί ο Πορτογάλος και ο Πάρντο αποκρούει!

-10′ Μια βολίδα-φάουλ του Νατέλ πάει έξω

-15′ Μονίμως στην επίθεση η ομάδα του Τραμεντζάνι, που ψάχνει το γκολ. Αμύνεται μαζικά η Αλκή που φυσιολογικά είναι μαζεμένη πίσω από το κέντρο

-19′ Συρτό σουτ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω

-35′ Χωρίς φάση εδώ και ώρα παρόλο που το ΑΠΟΕΛ κρατά την μπάλα και είναι… εγκατεστημένο έξω απ’ την περιοχή του Πάρντο

-36′ Τελική για το ΑΠΟΕΛ: Σέντρα του Ενσούε από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Καζού εξ επαφής είναι πολύ άστοχη

-45′ Καλή στιγμή. Ο Μπάλογκ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε από διαγώνια θέση. Σε κόρνερ ο Πάρντο

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1′ Γυριστό του Ενσούε από δύσκολη θέση, εύκολα ο Πάρντο

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-55′ Ίδιο το σκηνικό. Μόνιμα μπροστά το ΑΠΟΕΛ που έφτιαξε ήδη 2-3 φορές τις προϋποθέσεις στο 2ο ημίχρονο αλλά όχι την μεγάλη φάση. Από την άλλη η Αλκή δεν έχει απειλήσει ούτε… ελάχιστα μέχρι στιγμής στο ματς

-56′ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για φάουλ στον Καζού

-58′ Τελική για τους φιλοξενούμενους. Σουτ του Ηλία από το ύψος της περιοχής, πάει έξω

-62′ Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Τραΐτσέφσκι. Είναι η 6η και δεν παίζει κόντρα στην Πάφο

-62′ Πρώτη κίνηση από τον Τραμεντζάνι. Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Μπάλογκ

-64′ Καλή στιγμή για την Αλκή. Μακρινό, συρτό σουτ του Τραΐτσέφσκι, λίγο έξω

-69′ Ο Μπέζιακ στη θέση του Μοράις. Ντεμπούτο για τον Σλοβένο

-71′ Ένταση για λίγο μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Γκαντάτσια στον Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος στη συνέχεια έσπρωξε τον αντίπαλο του. Κίτρινες και στους δύο και ο μέσος του ΑΠΟΕΛ αποβάλλεται αφού είναι η δεύτερη

-78′ Mέσα ο Κάρλος, έξω ο Ηλία

-81′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή στην αντεπίθεση. Ο Κάρλος “φάτσα” με τον Βάτερμαν σούταρε από διαγώνια θέση, ο Ολλανδός απέκρουσε με τα πόδια

-82′ Επικίνδυνη σέντρα του Καζού, Μπέζιακ και Ενσούε δεν μπορούν να κάνουν την προβολή

-83′ Δυνατό σουτ του Νατέλ από διαγώνια δεξιά, σε κόρνερ ο Πάρντο

-85′ Μέσα ο Κωνσταντίνου στη θέση του Σπόλιαριτς

-88′ Μέσα ο Αλωνεύτης στη θέση του Καζού

-89′ Κίτρινη στον Κάρλος για φάουλ στον Καρλάο

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-95′ Ο Βασιλείου στη θέση του Σταύρου

-Τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Βούρος, Καρλάο, Καζού (88′ Αλωνεύτης), Μοράις (69′ Μπέζιακ), Σόουζα, Νατέλ, Ζαχίντ, Μπάλογκ (62′ Εφραίμ)

Αλκή: Πάρντο, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Χαρής, Γκαντάτσια, Τριμπό, Τραΐτσέφσκι, Φλόρες, Σπόλιαριτς (85′ Κωνσταντίνου), Σταύρου (95′ Βασιλείου), Ηλία (78′ Κάρλος)

Κίτρινες: / Σπόλιαριτς, Γκαντάτσια, Κάρλος

Κόκκινες: Σόουζα (2η κίτρινη) / –

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας